-9%

Kakelskärare Sigma 2G

2 195 kr 1 995 kr / Styck

Kompakt proffsskärare med pull-funktion och ställbar linjal från -45° till +45°. Fjädrande plattstöd och exakt trissa för perfekta kakelsnitt.
Läs mer

400255 Sigma

Rekommenderade tillbehör


Liknande produkter

Kakelskärare Sigma UP 4DU 6sR4C1Ma9Lw8vMX1742995474
Sigma Kakelskärare Kakelskärare Sigma UP 4DU
7 265 kr / Styck
Knäckskydd Sigma UP
Sigma Kakelskärare Knäckskydd Sigma UP
81 kr / Styck
Knäckskydd Sigma NEX
Sigma Kakelskärare Knäckskydd Sigma NEX
86 kr / Styck
Trissa Sigma NEX
Sigma Kakelskärare Trissa Sigma NEX
235 kr 210 kr / Styck
-11%
Trissa Sigma UP
Sigma Kakelskärare Trissa Sigma UP
148 kr 140 kr / Styck
-5%
Hjullager till Sigma handtag
Sigma Kakelskärare Hjullager till Sigma handtag
165 kr / Styck

Beskrivning av Kakelskärare Sigma 2G

Kakelskärare Sigma 2G är en kompakt och precisionsbyggd proffsskärare för kakel och klinker. Den har en pull-funktion, vilket innebär att trissan dras mot användaren för att ritsa plattan innan den enkelt knäcks – ett effektivt och exakt arbetssätt även vid upprepade snitt.

Utrustad med ställbar linjal från -45° till +45°, vilket möjliggör snedkapning åt båda hållen med bibehållen noggrannhet tack vare den centrerade linjalen över axelns centrum.

Det fjädrande plattstödet ger stabilitet under arbetet och minskar risken för sprickor.

Kakelskäraren är konstruerad för keramiska plattor upp till 15 mm tjocklek, med skärlängd 370 mm (260 mm diagonalt).

Perfekt val för plattsättare, byggfirmor och avancerade hemmafixare som söker ett lätt, hållbart och exakt verktyg.

Specifikationer

  • Skärlängd: 370 mm
  • Diagonal skärlängd: 260 mm
  • Max tjocklek: 15 mm
  • Linjal: -45° till +45°
  • Vikt: 2,6 kg